14 KASIM DÜNYA DİYABET GÜNÜ

#ferizlide.com

Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve uygulama hastanesi 14 Kasım dünya diyabet günü nedeniyle diyabet hastalarına , hasta yakınlarına hastane çalışanlarına diyabetten nasıl korunuruz,diyabetle nasıl mücadele ederiz ve diyabet hastalarının dikkat etmesi gerekenler anlatıldı.

Prof .Dr .Berrin Çetinarslan konuşmasında 14 Kasım Dünya Diyabet Günü her yıl diyabetle ilgili bir temanın altı çizilerek ,2018 yılı için ‘’Aile ve Diyabet’’teması ele alınıyor.Bunu vurgulamak amacıyla 2018 Dünya diyabet günü için ‘’Diyabet Her aileyi ilgilendirir’’ sloganı seçilmiştir.Diyabetin aileye etkisini vurgulamak,Diyabetin önlenmesi,Diyabetin Yönetiminde ailenin rolünü artırmak hakkında önemli bilgiler verildi.IDF  tarafından verilen bilgiye göre her 6 saniyede bir kişi diyabet nedeni ile hayatını kaybetmektedir.542.000 çocuk tip 1 diyabetlidir  dedi .

Uz.dr. Emre Gezer hastaların diyabeti kabul etmesiyle ilgili sorunlar yaşandığını tedaviye geç başlanması nın sıklıkla görüldüğünü belirtti.Hastalarımız bu hastalıkla arkadaş olarak yaşamasını öğrenmeli  hastalarımıza sadece verilen doğru ilaç ve tedaviyi kullanmaları gereklidir dedi diyabet hastalarından çok fazla oranda farklı aslında kendilerine uymayan kendi doktorları tarafından verilmeyen  tedaviler kullanıldığına rastlandığını belirtti.

Diyetisyen Uğur Öğüt hastaların kendilerine sadık kalmalarını verilen öğünlerin  ve kalorilerinin gerçekten uygulanarak yapılması gerektiğini belirtti.Kaçamak yenilen gıdaların diyabeti daha fazla tetikliyerek aşılması zor durumlara sokacağını söyledi.

Diyabet Hemşiresi Yeliz Demirhan ise hastalarımızın verilen egzersizleri yapmalarını rutin kontrollerini takip etmelerini kontrollere uyarak hastaneye gelmelerini belirtti.Diyabet hastalarının diyabet teşisinin koyulduğu tarihi mutlaka yazmaları gerektiğini belirtti.

Prof .Dr. Zeynep Cantürk  Hastalarımızın stresten uzak durmasını hasta yakınlarının onlara destek olarak diyetlerine ve tedavilere doğru uymalarının  önemini vurguladı.Diyabette risk faktörleri  hareketsiz yaşam tarzı,sağlıklı beslenme,şişmanlik,genetik yatkınlık  olduğunu bir kez daha belirtti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x