14 Kasım Diyabet Günü

#ferizlide.com: Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanes’inde Endokrinoloji Bölümünde 14 Kasım Diyabet Günü sebebiyle hasta ve hasta yakınlarına diyabet hastalığı ile ilgili bilgiler verildi.

Programa Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Bashekimi Prof.Dr.Nuh Zafer Cantürk Kocaeli Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Sağlık Bakım Hizmetleri Kalite Müdürü ,Kocaeli Üniversitesi Endokrinoloji Bölümü Hocalarından Prof. Dr. Berrin Çetinarslan ve Prof .Dr. Zeynep Cantürk ve tüm endokrinoloji ekibi katıldı.

Diyabetin, dünyada ve Türkiye’de en önemli sağlık sorunlarından biri olduğunu ve görülme sıklığının arttığını söylendi.

Diyabetin çok hızlı bir ivmeyle arttığına tanıklık ettiklerini “Türkiye’de diyabet görülme oranı 2000 yılında yüzde 7’lerde iken, bu araştırma 2010 yılında tekrarlandığında yüzde 13,7’ye çıkmış. Yüzde 100’lük bir artış kaydedildiği belirtildi.

Bu oran kadınlarda biraz daha fazla, yüzde 17’lerde. Erkeklerde yüzde 13’lerde.” Olması dikkat çekti.

“Tip 2 diyabet ve şişmanlık, kol kola giden iki hastalıktır”

Diyabetin sık görülmesinin, beslenme ve yaşam biçiminden kaynaklandığını, şeker, basit karbonhidratlar ve yağlar yönünden zengin beslenmenin üzerine hareketsizliğin, kilo artışı ve diyabete yatkınlığından bahsedildi.

Türkiye’de 8,5 milyon insanın diyabetli olduğunu, bunların çoğunun kadın olduğunu anlatıldı ve şu bilgiler verildi:

“Ülkemizde 8,5 milyon insanın diyabetli olduğunu kabul edersek, her ailenin de 4 kişilik bir topluluk olduğunu varsayarsak diyabet aslında nüfusumuzun yarısını etkileyen bir sağlık sorunu. Birinci derece akrabası diyabetik olanlar, şişman olanlar, tansiyonu yüksek olanlar, 45 yaşını geçmiş olanlar, kan değerlerinin yüksekliği bilinenler, hareketsiz olanlar, sebze ve meyve tüketimi az olanlar, diğer insanlara göre diyabete daha yatkındır.”

Diyabet gebelikte de görülebilir.Takiplerin kontrollü yapılması gereklidir.

Ailesinde diyabet hastalığı olan kişiler daha dikkatli olmaları gerekli olduğu ve diyabet hastalarının canlarının çekeceği yiyeceklerin alınmaması evlerde bulundurulmamasına dikkat çekildi.

Diyabet hemşiresi Yeliz Demirhan hastalar için özel hazırladığı sunumlarda diyabet hastalığı, doktorlarıyla,diyabet hemşireleriyle ,sekreterleriyle ,hasta ve hasta yakınlarıyla kocaman bir aile oldukları vurgusunu yaptı.

Tedavisi iyi giden kontrolleri iyi olan hastalara çiçek ve birtakım hediyeler taktim edildi.

Haber: özge Keçeci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu