1.Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları

#ferizlide.com

Bu yıl ilki Antalya Belek’te düzenlenen 1.Türk Dünyası Bir Millet, İki Devlet Gençlik Buluşmaları 19 -21 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerin, konferansların, ziyaretlerin ve gezilerin yer aldığı programlarla üç gün sürdü.
1.Türk Dünyası Gençlik Buluşmaları’nın Antalya Belek’te yapılan açılışına Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzeyeva, Azerbaycan Reformcu Gençler Birliği Başkanı Farid Shahbazli, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aybaniz Hasimova, çok sayıda sivil toplum temsilcisi, yazar, davetli ve Azerbaycan kökenli dinleyiciler katıldı.
Haydar Aliyev Vakfı’nın desteğiyle çekilen ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin 100. yıl dönümüne adanan Bakü Medya Merkezi Başkanı Arzu Aliyev’in yapımcılısı olduğu “Son iclas” (Son Buluşma) belgesel filminin gösterimi ilgiyle izlendi.
1.Türk Dünyası Bir Millet, İki Devlet Gençlik buluşmasına, Köşe Yazarı M. Fevzi Küçükkahveci’nin yaptığı etkili açılış konuşması damgasını vurdu.
Ertesi gün Antalya Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonunda, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aybaniz Hasimova’nın, yoğun ilgi gören konseriyle devam etti.

1.TÜRK DÜNYASI GENÇLİK BULUŞMALARI AÇILIŞ KONUŞMASI

Gönülleri birleşenler selam sizlere,

Uzaklarda dertleşenler, selam sizlere!

Saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler; Büyük Türk Milletinin geleceğinin teminatı sevgili gençler Bozkurtlar!

Yüce Atatürk “Ey Türk Gençliği!” Diye başlayan hitabında: “Birinci vazifen, TÜRK İSTİKLALİNİ, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” Demiştir. Bu, kaynağını binlerce yıllık şerefli Türk Tarihinden ve Orhun Abidelerinden alan;  BÜTÜN TÜRK DÜNYASI GENÇLİĞİNE VERİLMİŞ bir mesaj, bir ülkü ve bir EMİRDİR.

“Türk Oğuz beyleri, milletim işitin! Üsten gök basmasa alttan yer delinmese, Türk milleti, İLİNİ TÖRENİ KİM BOZABİLİR?” Avrupa 1789 da Milliyetçiliği daha yeni keşfederken, yaklaşık 1300 yıl öncesinde Türklerde milliyetçilik duygusunun var olduğunun; Orhun Yazıtları TARTIŞILMAZ delilidir.

Karadeniz çırpınıp, Türk’ün Bayrağına yol verip, öz kardeşler kavuştuğunda; bundan 25 yıl önce 1993 yılınında yine Antalya Belek’te 1.Türk Devlet Ve Toplulukları Dostluk Kardeşlik Ve İşbirliği Kurultayı, yani Türk Kurultayı’nın ilki, birincisi toplanmıştı.

Ne anlamlı ve ne güzel bir tesadüftür ki 25 yıl sonra aynı duygularla, aynı hedefe yürüyen bir millet, iki devlet diyerek Türkiye ve Can Azerbaycan Türk Dünyası Gençlik Buluşması yine Antalya Belek’te gerçekleşiyor. İnşallah ikincisi diğer Türk Devletlerinin gençlerinin de katılımıyla, BİR MİLLET 7 DEVLET OLARAK YAPILIR.

Dünyada, tanınan 193, tanınmayanlarla 206 ülkede; 6 bin 912 dil konuşuluyor. GÜZEL TÜRKÇE’MİZ DÜNYADA EN FAZLA KONUŞULAN 5. BÜYÜK DİLDİR.

Dilde, fikirde ve işte birliğimizi sağlamanın yolu, Türk Dünyasının tek ülkü etrafında birleşmesidir. Oda temeli Türk Milletine sevgiye dayanan, TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİDİR!

ÖNCE TÜRKİYE, “tek millet” YANLIŞINDAN, DOĞRUSU OLAN TÜRK MİLLETİNE DÖNÜP TÜRK DÜNYASINA ÖNDERLİK YAPMALIDIR. Eğer yapmazsa diğer Türk Devletleri beklememeli, durumdan vazife çıkartmalı, onlar Türk Dünyasına önderlik yapmalıdır. %60’ı 30 yaş altı genç nüfusuyla , %99.5 Türk Dünyasında en yüksek okur yazar oranıyla ve güçlü ekonomisiyle can Azerbaycan’ın bu konuda önemi çok büyüktür.

AZERBAYCAN TÜRKLERİ VE TÜRKİYE TÜRKLERİ ARASINDA DÜNYANIN HİÇBİR YERİNDE OLMAYAN TARİHİ, DOSTLUK, KARDEŞLİK VE GÖNÜL BAĞI VARDIR.

TÜRK MİLLİYETÇİLİĞİ, HAMASİ NUTUK MİLLİYETÇİLİĞİ DEĞİLDİR! GEREĞİ YAPILAN, İCRAAT MİLLİYETÇİLİĞİDİR. Atatürk’ün söylediği gibi : “taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir.” Bu salonda bu ülkünün peşinde, hep 18 yaşında olan; Türk kardeşlerimi görüyorum.

Tarihimizde birçok kez yaşadığımız üzere, Türk Milleti’nin UNUTMAK VE AŞIRI İYİ NİYET GÖSTERMEK gibi çok önemli MİLLET ZAAFLARIMIZ vardır. Türk Milleti binlerce yıllık tarihi boyunca, ASALETİ VE TÖRESİYLE DÜNYAYA ADALETİ VE HUZURU EGEMEN KILMIŞTIR. Azerbaycan toprağı olan işgal altındaki Karabağ’dan, Uygur ve Kerkük Türklerine günümüz dünyasında yaşanan acıları görünce, diyoruz ki: İNSANA İNSANCA BİR YER, ANCAK TÜRK’ÜN BİRLİĞİNDEN GEÇER!

Atatürk’ün fikir babası Ziya Gökalp’in ifadesiyle:

“Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan

Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: TURAN”

 “Türk töresi, Türk ülküsünün ayrılmaz parçasıdır.” Ve “Cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva da başarıya ulaşamaz.”

Azerbaycan’ın kuruluşunun 100. Yıl dönümünü kutluyoruz. Ankara’da vatan toprağını Atatürk’le birlikte paylaşan Azerbaycan’ın Kurucusu Mehmet Emin Resülzade’yi de rahmetle anıyoruz. Ruhları şad olsun.

Bir millet, iki devlet diyerek Türkiye Ve Can Azerbaycan Türk Dünyası Gençlik Buluşmasında emeği geçenleri ve siz değerli katılımcıları yürekten kutlarız. Büyük Türk tarihi içinde birçok coğrafyaya yayılmış ulu Türk medeniyetini bu şekilde gayretli çalışmalarla ANCAK GELİŞTİRİP DAHADA DA YÜCELTEBİLİRİZ.

Görüyoruz ki SANCAK YÜKSELMİŞ, KIVILCIM ÇAKMIŞ, TOROS OBALARINDA TÜRKLÜK ATEŞİ YENİDEN YAKILMIŞTIR!

“Türk’ün kolu bükülmez,

Türk’ün gücü tükenmez,

Bir kere kalkan bayrak

Bir daha yere inmez!!!”                                                  M. Fevzi KÜÇÜKKAHVECİ

http://www.fevzikucukkahveci.com                                    Türk Milliyetçisi

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x